W tym szczególnym dniu, jakim jest Rocznica Odzyskania Niepodległości, spotykamy się w sieci, aby wspólnie świętować szczególny dla nas, Polaków, czas.

Fundacja EDUARTTE przygotowała dla Państwa spektakl MÓJ ROK 1920 – FRANEK B., w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Celem Wydarzenia jest świętowanie Rocznicy Odzyskania Niepodległości w kontekście setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, na przykładzie historii Lublinianina – Franciszka Barszczewskiego, młodego uczestnika Bitwy Warszawskiej, absolwenta Gimnazjum im. St. Staszica, który jako 17 – letni uczeń brał czynny udział w Lublinie w rozbrajaniu Austriaków w 1918r. Podczas nieobecności ojca przebywającego w niewoli na Krymie, opiekował się całą rodziną, w której otrzymał wychowanie patriotyczne oraz godnego do naśladowania przez młode pokolenie, ducha niezłomności.

W spektaklu usłyszymy wspomnienia Franciszka Barszczewskiego, zarejestrowane w miejscach związanych z jego działalnością i życiem, między innymi w budynku dzisiejszego I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, w dzielnicy Czwartek i plenerach województwa lubelskiego. Część muzyczna spektaklu została zarejestrowana w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie.

Pomysł spektaklu i materiały źródłowe – Dorota Olech

Scenariusz i reżyseria – Mariola Zagojska

Realizacja obrazu i multimedia – Paweł Giergisiewicz

Realizacja dźwięku – Łukasz Jakubowski

W postać głównego bohatera wcieli się młody lubelski aktor Grzegorz Popiołek

Zespół Artystyczny Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski:

Agnieszka Schulz-Brzyska -fortepian

Magdalena Maciąg -skrzypce

Mariola Zagojska -sopran

Jakub Gąska -tenor

Patrycjusz Sokołowski -baryton

Technika – Andrzej Brzyski, Maciej Uznański, Michał Zagojski

Patroni:

Wojewoda Lubelski – Pan Lech Sprawka

Lubelski Kurator Oświaty – Pani Teresa Misiuk

Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Lubelski Urząd Wojewódzki, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie, Lubelska Chorągiew Husarska, TVP 3 Lublin, Radio Lublin.